Dziedziczenie majątku po zmarłym to nie tylko przejęcie nowego domu lub działki, ale przede wszystkim liczne zmagania formalne wynikające z natury prawnej, w tym szczególnie prawa podatkowego. Obowiązek podatkowy wiąże się z koniecznością wyceny odziedziczonej nieruchomości, której wartość należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Oprócz tego wycena nieruchomości ma także kluczowe znacznie przy ewentualnej sprzedaży majątku. Jeśli zatem jesteś spadkobiercą i zastanawiasz się, jak określić wartość odziedziczonego majątku, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób dokonuje się wyceny mieszkania lub działki.
Wycenę nieruchomości najlepiej zlecić rzeczoznawcy majątkowemu. Mianowicie tylko rzeczoznawca może sporządzić dokument, który będzie miał moc prawną oraz jednocześnie będzie wiarygodny w Urzędzie Skarbowym. Rzeczoznawca dokonuje wyceny, najczęściej korzystając z jednej z czterech metod: metody porównawczej (bazującej na porównywaniu wartości nieruchomości z innymi np. poprzez analizę statystyczną rynku), dochodowej (stosowanej w razie możliwości uzyskania dochodu z nieruchomości i wykorzystującej np. metodę inwestycyjną), kosztowej (opierającej się na wartości odtworzeniowej nieruchomości, czyli ustaleniu kosztów nabycia, wytworzeniu jego części składowych oraz pomniejszeniu otrzymanej kwoty o koszty zużycia) oraz mieszanej (wykorzystującej kilka wyżej wymienionych metod jednocześnie).
Na wycenę działek i nieruchomości wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja, powierzchnia oraz przeznaczenie terenu. Kluczowe znacznie ma także sąsiedztwo, dostęp do połączeń komunikacyjnych oraz w przypadku wyceny nieruchomości stan budynków, powierzchnia użytkowa oraz ich wyposażenie. Wartość działek rzeczoznawcy każdorazowo określają poprzez ocenę wizualną, oględziny oraz dokumentację fotograficzną. W ich obowiązku jest również sprawdzenie dokumentacji, w tym ksiąg wieczystych oraz planów zagospodarowania przestrzennego. Specjaliści często też konsultują się z geodetami w celu zbadania ukształtowania terenu. Dopiero na podstawie zebranych informacji dokonują wyceny, która jest adekwatna do stanu oraz porównywalna z wartością rynkową innych, podobnych nieruchomości.