Kancelaria
Rzeczoznawców Majątkowych
Jak wycenia się grunty?

JAK WYCENIAĆ GRUNTY METODĄ PORÓWNAWCZĄ? WYJAŚNIAMY WE WPISIE

Nieruchomości gruntowe dzielimy na grunty rolne oraz grunty niewykorzystywane do działalności rolniczej. W obu przypadkach są to wydzielone powierzchnie ziemi, które stanowią odrębny przedmiot własności wraz z innymi częściami składowymi, takimi jak m.in. budynki czy urządzenia. Dla każdej nieruchomości gruntowej powinna być założona księga wieczysta.

Jak ustalić wartość gruntu?

Wyceny gruntu dotyczą ustalenia wartości danej powierzchni ziemi i zwykle wykonywane są przy pomocy rzeczoznawcy. Najczęściej stosowanym sposobem jest dokonywanie wycen poprzez porównanie cen wolnorynkowych transakcji sprzedaży podobnych nieruchomości gruntowych, które miały miejsce w najbliższej okolicy. Takie podejście można stosować zarówno w przypadku gruntów zabudowanych, jak i niezabudowanych. Rzeczoznawca zestawia wyceniany grunt z innymi nieruchomościami z obrotu rynkowego, dokonuje analizy lokalnego rynku nieruchomości, a następnie proponuje cenę najkorzystniejszą w przypadku konkretnej powierzchni ziemi.

Dlaczego bardzo ważna jest prawidłowa wycena gruntu?

Dokonanie prawidłowej wyceny gruntu jest niezwykle ważne. Przede wszystkim decyduje o tym, czy dana powierzchnia zostanie sprzedana. Jeśli grunty zostaną wycenione na naszą niekorzyść, stracimy na transakcji. Jeśli natomiast wyznaczona cena będzie za wysoka, nieprzystosowana do lokalnych standardów lub oszacowana na podstawie niemiarodajnych wskaźników, możemy mieć bardzo duży problem ze sprzedażą. Warto zatem nawiązać kontakt z profesjonalnym i sprawdzonym rzeczoznawcą, który dokona właściwej wyceny.

Pamiętajmy również, by początkowa cena była nieco wyższa od oczekiwanej. Kupujący zapewne będzie chciał negocjować. Jest to powszechna praktyka, od dawna przyjęta w sprzedaży. Warto więc wcześniej przygotować się na to, że przed ostatecznym sprzedaniem gruntu, będziemy musieli nieco „zejść” z ceny.

Taksator informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij