Kancelaria
Rzeczoznawców Majątkowych
Jak należy wycenić mieszkanie?

DOWIEDZ SIĘ W JAKI SPOSÓB KORZYSTNIE WYCENIĆ MIESZKANIE

Sprzedaż nieruchomości to zwykle złożony proces. Najczęściej wiąże się z koniecznością dopełnienia bardzo wielu kwestii formalnych oraz przygotowania dokumentów. Zanim oficjalnie umówimy się z pierwszym potencjalnym kupcem, trzeba wszystkie kwestie administracyjno-prawne dopiąć na ostatni guzik.

Pierwszym i najważniejszym krokiem do sprzedaży jest wycena mieszkań, zazwyczaj dokonywana z pomocą profesjonalnego rzeczoznawcy. W jaki sposób można sprawdzić wartość mieszkania?

W jaki sposób dokonuje się wyceny mieszkania?

Bardzo wiele zależy od obecnej sytuacji na rynku. Warto zatem dokładnie zapoznać się z kwotami, jakie ludzie wydają na zakup podobnych nieruchomości w najbliższej okolicy. W tym przypadku jednak nie należy brać pod uwagę kwot podanych w ogłoszeniach, lecz te, za które nieruchomości rzeczywiście zostały sprzedane. Musimy bowiem pamiętać, że ceny zwykle są negocjowane, dlatego też cena wyjściowa może się znacząco różnić od końcowej.

Bardzo duża zależy również od otoczenia mieszkania. Warto zatem realnie ocenić nie tylko samo mieszkanie, lecz również otaczające je osiedle. W każdym mieście są rejony, cieszące się dużą popularnością, gdzie ceny mieszkań są wysokie, oraz miejsca mniej atrakcyjne, co także ma swoje odzwierciedlenie w cenie.

Warto również oszacować swój wkład w mieszkanie. Zapewne jest bardzo wiele rzeczy, które naprawiłeś, zakupiłeś lub zamontowałeś w mieszkaniu, a to może realnie zwiększyć jego wartość. Należy uwzględnić całościowy koszt wszystkich remontów, a także wszelkie pojedyncze naprawy, jakich dokonałeś w trakcie użytkowania mieszkania. Zwykle w takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Pamiętajmy, że im rzetelniej, skrupulatniej i szczegółowiej wycenimy mieszkanie, tym łatwiej będzie negocjować cenę z potencjalnym kupcem. Kiedy on będzie próbował jak najbardziej obniżyć cenę, ty przedstawisz mu konkretne liczby i rachunki.

Taksator informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij